Udalosti

Lipianská hudobná jar

V Lipanoch (okres Sabinov) sa cez víkend v Mestskej galérii odohral 1. ročník Lipianskej hudobnej jari. Koncert zorganizovali Základná umelecká škola v Lipanoch, komisia pre kultúru, oddelenie kultúry pri Mestskom úrade a Komunitná nadácia Modrá Torysa.

Festival otvorila Katarína Cvancigerová áriou Pales, učiteľka spevu na ZUŠ v Lipanoch a hlasová pedagogička zboru SEPTEMTHILLIS. V nej sa zrodila myšlienka usporiadať Lipianskú hudobnú jar. "Všimla som si, že ľudia v Lipanoch bažia po takomto umení. Napadlo mi, aby sme urobili trojdnie koncertov a som rada, že sa našli ľudia, ktorí to zorganizovali," uviedla K. Cvancigerová. V piatok sa na scéne objavili talenty ZUŠ v Lipanoch.

Akordeónové kvinteto pod vedením Miroslava Kobeláka predviedlo uvedené skladby na veľmi profesionálnej úrovni. Kvinteto má za sebou viacero úspechov doma i v zahraničí. Obrovský úspech zožalo gitarové duo Farsa (F. Godla a D. Onody), ktoré i napriek menšej technickej chybe, roztancovalo srdcia všetkých divákov.

V piatok sa nezabudlo ani na ľudovú nôtu. Ľudová hudba pri ZUŠ v Lipanoch funguje už osem rokov. Hudobné teleso vedie Ján Štovka. Účinkovala aj na detských reláciách v STV. Večer obohatili zmesou šarišských a zemplínskych ľudových piesní.

Sobota sa začala tónmi konzervatoristu Tibora Ivána. Svoj talent predviedol hrou na bajane. Po ňom prišla na scénu klaviristka Jana Timčová, poslucháčka Akadémie umení v Banskej Bystrici. Michal Červienka hral taktiež na bajane, Očaril Sonátou č.1 od A. Kusiakova. Je držiteľom diplomu ministra školstva za mimoriadne úspešnú reprezentáciu Slovenska v zahraničí. Nahrával pre Slovenský rozhlas, Slovenskú televíziu i televíziu Markíza. V októbri 2006 bola preňho skomponovaná skladba Fantazia Slovacca. Skladbu skomponoval Michal Paľko. Nemalý úspech zožal aj Akordeónový orchester ZUŠ v Lipanoch, ktorý vedie Miriam Timčová.

Lipianska hudobná jar vyvrcholila Galakoncertom. Aneta Mihályová upútala opernými áriami Paminy, Adiny a Noriny. Na klavíri ju sprevádzal riaditeľ ZUŠ v Lipanoch, Ján Lazorík. Žiaci zo Sláčikového orchestra zo ZUŠ v Sabinove reagovali na každý pohyb dirigenta Vladimíra Pirchalu. Sólovou hrou na husliach očarili Michaela Bejdová a Viktória Urdzíková. Korepetítorkou bola Jana Malecká.

Skvelé umenie a hru na saxofóne a klavíri predviedli Mário "Gapa" Garbera a Martin Ferenčík. M. Gerbera sa podieľal na tvorbe mnohých jazzových a popových albumoch Dari Rollins, Richarda Mullera, Tiny, Petra Lipu a iných umelcov. M. Ferenčík patrí medzi slovenskú klavírnu špičku v jazze. Títo dvaja páni sa na javisku očividne bavili. Publikum ich ocenilo veľkým aplausom.

Na festivale nechýbal ani úspešný zbor SEPTEMTHILLIS zo ZUŠ v Lipanoch, pod vedením hlavnej organizátorky hudobnej jari Gabiky Pintérovej. Hosťom Galaprogramu bol spevácky zbor LA - MUSICA z poľského Lublina. Zbor vedie Zdzislaw Ohar. Zboristky sa ani jednu skladbu neučia z nôt, ale dirigent ich učí podľa sluchu. Všetky tóny zaspievali čisto a Lipianci im darovali búrlivý potlesk. O kvalitu zvuku sa celé tri dni staral Jaro Rakaš. Moderátorské slovo mala na starosti Maja Kmecová.

Na záver všetkým účinkujúcim poďakovala riaditeľka Gymnázia Viera Urdová. Hudobníci sa presunuli na recepciu, kde sa skvele bavili. Riaditeľ ZUŠ v Lipanoch J. Lazorík poznamenal: "Bola to vydarená akcia, len ma mrzí, že sa do nej nezapojili všetci učitelia." Aj divákom sa hudobná jar páčila. "Bolo to veľmi dobré zorganizované. Vystúpili tu zaujímaví ľudia. Treba ukázať aj iný druh umenia ako folklór, aj keď je veľmi krásny. Klasika nie je nudná, ale je dôležité, akým spôsobom je podaná," hodnotil Marek Kasina z Lúčky. "Myslím, že to dopadlo dobre s mojim organizačným štábom. Chcem sa Vám všetkým poďakovať," vďačne skonštatovala G. Pintérová.

21.12.2008

Veronika Čorňáková

bývalá členka zboru

zdroj: Korzár

 
 

Novinky

September 2017

OZNAM.

Zápis do zboru bude dňa 6. septembra 2017, streda o 14:00h. v koncertnej sále.


Úvod   |   O nás   |   Ocenenia   |   Udalosti   |   Akcie   |   Fotky   |   Kontakt   |   MP3
Všetky práva vyhradené © 2019 Septemthillis