Udalosti

Spevácky zbor z Lipian zvíťazil na medzinárodnom festivale v Rimini

Septemthillis z Lipian (okres Sabinov) získal na medzinárodnom festivale v Rimini (Taliansko) titul najlepší spevácky zbor. Okrem tohto ocenenia, ktoré získal ako jediný zbor zo Slovenska, sa Lipianci umiestnili druhí vo svojej kategórii Mládež do 18 rokov.

Zbormajsterka Gabriela Pintérová našla na internete festival v Taliansku, na ktorý poslala prihlášku i nahrávku zboru. "Boli sme šťastní, keď nás vybrali. Festival sa konal 12. až 14. októbra, čo je dosť skoro a čas na prípravu bol veľmi krátky. Skúšky boli aj cez víkendy," povedala nám G. Pintérová. Cvičenie bolo veľmi náročné, lebo sa deti v zbore vymenili.

Získali striebro

Súťažilo sa v štyroch kategóriách v divadle Ermete Novelli. Hneď prvý večer boli na otváracom koncerte, kde sa predstavovali zbory, ktoré mali súťaž v sobotu. V ich kategórii súťažili aj zbory zo Slovinska a Litvy. "Súťaž prebehla v pohode. Deti boli trošku zľaknuté, lebo niektoré boli takto vystupovať prvý raz," vysvetľovala zbormajsterka. Napokon sa umiestnili na druhom mieste a postúpili do kategórie Zbory medzi zbormi.

Absolútni víťazi

Do tejto špeciálnej kategórie boli vybrané len prvé a druhé miesta zo všetkých zúčastnených zborov. V tejto kategórii bol ocenený jediný zbor ako víťaz celého festivalu. A práve absolútnym víťazom sa stal zbor Septemthillis zo ZUŠ v Lipanoch. "Emócie boli neuveriteľné. Hlavný porotca ma oslovil a pýtal sa ma, kde sú Lipany. Čo je to za mesto a koľko má obyvateľov. Želal si, aby v každom meste bol takýto zbor. Toto je náš najväčší úspech," skonštatovala G. Pintérová.

Spievajú skladby, ktoré deti majú rady

Medzinárodnú porotu tvorili porotcovia z Talianska, Írska, San Marína a Česka. Na festivale sa zúčastnilo 18 zborov z ôsmich krajín Európy. "Túto prácu vedia oceniť len ľudia, ktorí majú za sebou dlhoročnú prax, ktorí presne vedia o čom je zborové spievanie," hodnotila zbormajsterka Pintérová a pokračovala: "Na Slovensku tieto veci vôbec nie sú pochopené. Keď sme boli na súťaži u nás, tak mi vyčítali, že by na festival nevybrali napríklad takú skladbu ako je Happy Day." Zbormajsterka presadzuje predovšetkým skladby, ktoré sa deťom a publiku páčia, pretože deti by mali tiež rozumieť tomu, čo spievajú.

Iní, ako ostatní

Zbor má v súčasnosti 38 členov. Vekový priemer je 13 - 14 rokov. Repertoár, s ktorým sa predstavili, mal byť postavený z odlišných žánrov a štýlov. Spievali skladby z každého jedného obdobia. Predviedli aj skladby z filmu Sestra v akcii. Happy Day a Ó Mária. V nej si zahrali aj ich nádejní mladí muzikanti. "Bolo dôležité, aby sme niečím zaujali, aby sme boli iní ako ostatné zbory. Všetky skladby sme spievali naspamäť," zdôraznila zbormajsterka.

Spevácky zbor sa na chystá do Lublina (Poľsko), kde bude spievať s filharmóniou a so speváckym zborom La Musica dielo G.B. Pergolesiho, Stabat Mater.

2. november 2007

Veronika Čorňáková

zdroj: Korzár

 
 

Novinky

September 2017

OZNAM.

Zápis do zboru bude dňa 6. septembra 2017, streda o 14:00h. v koncertnej sále.


Úvod   |   O nás   |   Ocenenia   |   Udalosti   |   Akcie   |   Fotky   |   Kontakt   |   MP3
Všetky práva vyhradené © 2019 Septemthillis